Wysoko, drogo i anonimowo
Deweloperzy coraz rzadziej decydują się na stawianie wysokich budynków. Choć przekonują, że na rynku jest miejsce na drapacze chmur, to kryzys spowodował problemy z ich finansowaniem
Wysokie budynki: Platinum Towers firmy Atlas Estates i projekt Dom Development przy ul. Grzybowskiej, Melody Park Marvipolu przy ul. Puławskiej czy słynna już wieża przy ul. Złotej firmy Orco, która powstaje z przeszkodami. W Warszawie znajdziemy kilkadziesiąt inwestycji, które mają co najmniej 10 pięter. Deweloperzy zastrzegają: choć takie inwestycje są często luksusowe, niełatwo je zrealizować.
Wysypu nie będzie
Według Michała Okonia z Marvipolu deweloperzy mogą rezygnować z takich projektów, kiedy nałożą się dwa czynniki: wysokie koszty budowy i sytuacja na rynku, która nie daje pewności, że uda się pozyskać klientów. – Jeśli dodać do tego badania, które wskazują na wyludnianie centrów miast i migracje na obrzeża, to okazuje się, że decyzje o budowie wież są dziś nieekonomiczne – tłumaczy Michał Okoń. Dodaje, że biorąc pod uwagę ceny mieszkań w wieżach, które wahają się często od 10 do 20 tys. zł, w dzisiejszych warunkach rynkowych udałoby się sprzedać może 20 – 30 proc.
28tys. zł to średnia cena mkw. wykończonego mieszkania w wieży Złota 44
– Wieże apartamentowe zaczęły powstawać w Polsce w czasie boomu budowlanego ostatnich lat. Inwestycje realizowane były z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta