Za pracę na urlopie trzeba wynagrodzić
Jeśli pracownik świadczył pracę pomimo złożenia wniosku o udzielenie urlopu bezpłatnego, to ma prawo do wynagrodzenia za wykonane zadania
W czasie urlopu bezpłatnego strony stosunku pracy są zwolnione z ich zasadniczych obowiązków. Zatem pracownik nie musi wykonywać pracy, a pracodawca – wypłacać wynagrodzenia. Pomimo tego stosunek pracy wciąż łączy strony, choć pozostaje tu niejako w zawieszeniu.
Zasady udzielania
Urlop bezpłatny może być udzielony tylko na wniosek pracownika, który powinien mieć formę pisemną. Tak wynika z art. 174 § 1 k.p. Ma to o tyle istotne znaczenie, że formalnie wyłączona tu została inicjatywa pracodawcy.
Powoduje to, że nie może on zmuszać swoich podwładnych do udania się na urlop bezpłatny, a występujące czasami w praktyce sytuacje udzielania niejako przymusowych urlopów bezpłatnych, które wynikają najczęściej z przestojów i problemów finansowych pracodawców, są sprzeczne z przepisami kodeksu pracy.
Przy czym, jak podkreślał Sąd Apelacyjny w Łodzi w wyroku z 15...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta