Wsparcie dla ograniczających koszty energii
Właściciele lub zarządcy budynków, realizujący – z udziałem kredytów zaciąganych w bankach komercyjnych – inwestycje pozwalające ograniczyć zużycie energii, mogą ubiegać się o premię. Wypłacana jest ona z funduszu, którym zarządza BGK
Premia termomodernizacyjna wynosi 20 proc. wykorzystanego kredytu. Nie może jednak przekraczać 16 proc. kosztów poniesionych na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego i dwukrotności przewidywanych rocznych oszczędności kosztów energii ustalonych na podstawie audytu energetycznego.
Ustawa nie określa długości okresu kredytowania ani wysokości minimalnego udziału własnego.
Z premii mogą korzystać wszyscy inwestorzy, bez względu na status prawny, a więc m.in.: osoby prawne (np. spółdzielnie mieszkaniowe i spółki prawa handlowego), jednostki samorządu terytorialnego, wspólnoty mieszkaniowe. Nie przysługuje jedynie jednostkom i zakładom budżetowym.
Inwestycje mogą dotyczyć np. budynków mieszkalnych, budynków użyteczności publicznej, lokalnej sieci ciepłowniczej, lokalnego źródła ciepła. Celem przedsięwzięcia może być:
- zmniejszenie zużycia energii na potrzeby ogrzewania wody użytkowej,
- zmniejszenie kosztów pozyskania ciepła dostarczanego do budynków,
- zmniejszenie strat energii pierwotnej w lokalnych sieciach ciepłowniczych oraz zasilających je lokalnych źródłach ciepła,
- całkowita lub częściowa zamiana źródeł energii na źródła odnawialne lub zastosowanie wysokosprawnej kogeneracji.
Na trochę innych zasadach można ubiegać się o premię remontową z tego samego funduszu....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta