Prostsze procedury usuwania zniszczeń
Na terenach dotkniętych powodzią lub zdewastowanych przez huraganowe wiatry stosuje się – pod pewnymi warunkami – szczególne zasady odbudowy i remontów budynków i innych obiektów
Katastrofy przyrodnicze dotykają Polskę coraz częściej. W niektórych regionach kraju powodzie występują niemalże co roku. Powoduje to konieczność podjęcia przedsięwzięć przeciwdziałających i minimalizujących ujemne skutki takich zdarzeń.
Nie zawsze jednak zniszczeń da się uniknąć. Dlatego konieczne jest podejmowanie działań zmierzających do szybkiego i skutecznego ich usuwania. Służą temu szczególne regulacje prawne.
Konieczne rozporządzenie
Na pierwszym miejscu wymienić trzeba ustawę z 11 sierpnia 2001 r. o szczególnych zasadach odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu (DzU nr 48, poz. 906). Jej przepisy stosuje się nie tylko do zniszczeń wywołanych powodziami. Ale też w takich, które są efektem wiatru, osunięć ziemi, a także innych żywiołów przyrody.
Dodatkowym warunkiem jej stosowania jest konieczność określenia przez prezesa Rady Ministrów – w drodze rozporządzenia – gmin lub miejscowości, na których terenie stosuje się te szczególne przepisy.
Rozporządzenia te wydawane są na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta