Wykonawcy wspólnie ubiegający się o zamówienie mogą zawrzeć nową umowę
Konsorcjum startujące w przetargu może się później przekształcić w spółkę cywilną. Nie oznacza to istotnej zmiany, zakazanej przez przepisy
Zgodnie z art. 23 ust. 1 prawa zamówień publicznych „wykonawcy mogą wspólnie ubiegać się o udzielenie zamówienia”. Norma zawarta w ust. 3 tego artykułu stanowi, że: „Przepisy dotyczące wykonawcy stosuje się odpowiednio do wykonawców, o których mowa w ust. 1”.
Tylko z pełnomocnikiem
Już na etapie podejmowania decyzji o wspólnym starcie w przetargu wykonawcy często zawierają umowę o współdziałaniu zwaną często umową konsorcjum. Jak podkreśla się w literaturze przedmiotu, istotnymi elementami takiej umowy jest wskazanie jej stron, zobowiązanie do wspólnego działania w celu realizacji celu gospodarczego, a także określenie solidarnej odpowiedzialności stron umowy wobec zamawiającego.
W celu ubiegania się przez konsorcjum o zamówienie publiczne zgodnie z art. 23 ust. 2 pzp: „(…) wykonawcy ustanawiają pełnomocnika do reprezentowania ich w postępowaniu o udzielenie zamówienia albo reprezentowania w postępowaniu i zawarcia umowy w sprawie zamówienia publicznego”.
Przepis ten obliguje zatem wykonawców składających wspólną ofertę do ustanowienia pełnomocnika, jednakże do ściśle określonych czynności, a mianowicie reprezentowania ich w postępowaniu oraz ewentualnie zawarcia umowy.
Ustawodawca nie wkracza w sposób realizacji tej umowy przez konsorcjum. Nie narzuca konieczności istnienia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta