Dwie odprawy dla wójta
Zatrudnieni na podstawie wyboru pracownicy samorządowi, np. burmistrz, starosta czy marszałek, mogą otrzymać dwa rodzaje świadczeń z tytułu rozwiązania ich stosunku pracy. Ale nie jednocześnie
Pierwsze z tych świadczeń zostało uregulowane w przepisach ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn. DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.). Dokładnie w art. 75 tej ustawy. Zgodnie z jego treścią pracownikowi, który nie pozostawał w związku z wyborem na urlopie bezpłatnym, przysługuje odprawa w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia.
O drugiej odprawie przysługującej pracownikom samorządowym, których stosunek pracy powstał na skutek wyboru, jest mowa w art. 40 ust. 1 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (DzU nr 223, poz. 1458 ze zm.).
Zgodnie z jego treścią wójtom (burmistrzom, prezydentom miasta), staroście, wicestaroście, członkom zarządu powiatu oraz marszałkom, wicemarszałkom i członkom zarządu województwa, których stosunek pracy został rozwiązany w związku z upływem kadencji, przysługuje odprawa w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia obliczonego według...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta