Inwestycje płynne, bezpieczne i konkurencyjne wobec lokat
Zyski nie są duże, ale ryzyko poniesienia strat też niewielkie. Przeciętnie w tym roku można liczyć na 4 – 5 proc.
Fundusze pieniężne i gotówkowe inwestują w krótkoterminowe (od kilku miesięcy do roku) papiery dłużne, takie jak: bony skarbowe, bony komercyjne, krótkoterminowe obligacje rządowe. Lokują też środki w bankach.
Portfele funduszy pieniężnych często znacznie się różnią. Mogą się w nich znajdować papiery o różnych terminach wykupu, wyemitowane przez różne podmioty itp. W zależności od tego są one bardziej lub mniej ryzykowne.
Najbezpieczniejsze są fundusze rynku pieniężnego, które zgodnie z ustawą muszą inwestować w papiery skarbowe o najwyższym ratingu. Ale na rynku są tylko dwa takie produkty: SKOK Rynku Pieniężnego i PKO Rynku Pieniężnego.
– Fundusze tego typu są wprawdzie bardzo bezpieczne, ale mają niskie stopy zwrotu i trudno im rywalizować z bankowymi depozytami. Dlatego nie są popularne na naszym rynku – mówi Bogdan Jacaszek, dyrektor Biura Zarządzania Aktywami w KBC TFI.
Inne fundusze nie używają nazwy „rynku pieniężnego”, dlatego nie są zobowiązane do inwestowania zgodnie z ustawą. Pozwala to zarządzającym na wypracowanie lepszych wyników. Mogą oni inwestować np. w krótkoterminowe papiery korporacyjne czy obligacje zagraniczne.
– W funduszach gotówkowych średni termin zapadalności lokat może się zbliżać do roku, a nabywane papiery nie muszą posiadać ratingu inwestycyjnego. W portfelach mogą się znaleźć też...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta