Skanowanie poufnych materiałów pod kontrolą
Kopiarki, drukarki czy urządzenia wielofunkcyjne, które są elementem sieci informatycznej, mają własne dyski twarde i pamięć. Bywa, że nie są one w żaden sposób zabezpieczone. To duży błąd
Co zrobić, aby uniknąć naruszeń bezpieczeństwa w czasie drukowania? Przede wszystkim należy zabezpieczyć urządzenie tak, aby nikt niepowołany nie miał dostępu do treści druków i do danych zapisanych w pamięci drukarki. Należy też wyeliminować możliwość kopiowania i skanowania druków poufnych.
Dokumenty powinny być bezpieczne również w momencie przesyłania ich poprzez sieć z komputera do urządzenia drukującego. Dlatego warto pomyśleć o szyfrowaniu danych.
– W 99 firmach na 100 komunikacja między komputerem użytkownika a drukarką odbywa się „otwartym tekstem”. Transmisja między stacją roboczą a urządzeniem drukującym nie jest w żaden sposób szyfrowana – mówi Michał Karłowicz z Ricoh.
– Tymczasem za pomocą ogólnie dostępnych, darmowych, niewymagających zaawansowanej wiedzy narzędzi można podsłuchiwać transmisję pomiędzy dowolnymi urządzeniami znajdującymi się w sieci opartej na protokole IP.
Z raportu agencji ENISA (The European Network and Information Security Agency) z 2008 r. wynika, że tylko 53 proc. europejskich firm wprowadziło systemy uwierzytelniania pracowników korzystających z drukarek.
System uwierzytelniania sprawia, że dokument nie zostanie wydrukowany, dopóki nie odbierze go osobiście upoważniona osoba. Jest to możliwe dzięki funkcji druku poufnego. Proces drukowania zostaje uruchomiony dopiero po wprowadzeniu unikalnego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta