Rząd musi reformować
Polska nie ucieknie przed korektą wydatków i dyskusją o emeryturach – przekonuje w rozmowie z Magdaleną Lemańską i Andrzejem Krakowiakiem prezes grupy ITI
Rz: Zapowiedziane przez rząd podniesienie VAT to dobry pomysł na poprawę kondycji finansów państwa i przyspieszenie rozwoju kraju?
Na pewno Polska nie może kontynuować rozwoju gospodarczego przy dalszym wzroście deficytu. Wolałbym, żeby rząd zaczął od cięcia wydatków, ale niewielka, jednoprocentowa korekta VAT też jest dobrym rozwiązaniem. To najłatwiejszy podatek do ściągania, który ma jednocześnie najlepszą bazę i największe przełożenie na wpływy budżetowe. Najgorszą formą łatania dziury budżetowej byłoby podniesienie podatków bezpośrednich. Brakuje mi stwierdzenia, że – niezależnie od zbliżającej się kampanii przed wyborami samorządowymi i parlamentarnymi, która, mam wrażenie, już się zaczęła – zabierzemy się i za wydatki. Przed korektą wydatków i dyskusją o emeryturach nie uciekniemy. W społeczeństwie, w którym obywatele coraz częściej dożywają 80.–85. roku życia, stary system emerytalny jest niefinansowalny. I o tym trzeba głośno mówić. Niepodjęcie tych wyzwań po jesieni 2011 r. oznaczałoby, że będziemy się cofać.
Mówi pan o jesieni 2011 roku. To znaczy, że kampania wyborcza uniemożliwi wcześniej jakiekolwiek reformy?
Myślę, że one będą, ale niewielkie. Każdy rząd musi reformować, ale poza tym chce też wygrać wybory. Proszę popatrzeć na Grecję. Zbankrutowała,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta