Uderzenie w najuboższych
Dlaczego rząd zdecydował się na podniesienie podatku VAT, a nie dochodowego? Przede wszystkim należałoby wskazać na główny „target” tego rządu, a więc ludzi zamożnych, grupy społeczne, którym się powiodło – pisze ekonomista
Spodobało mi się sformułowanie premiera Tuska, że są trzy drogi: nic nie robić, zrobić wszystko radykalnie albo zrobić trochę. Zgadzam się, że jest nam potrzebne spojrzenie umiarkowane, szukające równowagi między różnymi racjami.
Zbyt radykalna, nagła redukcja deficytu mogłaby się skończyć spadkiem popytu, a w konsekwencji dalszym spowolnieniem gospodarki. Podzielam wszakże pogląd, że tak wysoki deficyt, z jakim mamy obecnie do czynienia, jest potencjalnie groźny i należy go redukować. Polska była zieloną wyspą tylko o tyle, że nie doszło u nas do recesji. Mieliśmy wysoki na tle Europy wzrost gospodarczy, ale skala spowolnienia była porównywalna z Zachodem. Około 4 punkty proc. spadku oznaczały w Polsce niecałe 2 proc. wzrostu, a w krajach starej Unii – już recesję.
Kluczowa, jeśli chodzi o obniżanie deficytu, jest kwestia, czy jego źródłem są cięcia wydatków, czy też zwiększenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta