Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przywileje składkowe tylko dla jednej firmy

18 sierpnia 2010 | Dobra firma | Grażyna Ordak

Jeśli ojciec opiekujący się dzieckiem podczas urlopu macierzyńskiego, który skróciła matka, go nie przedłuży, szef po jego powrocie do zakładu zapłaci należności na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Zwolnienie ma tylko pracodawca kobiety

To skutek interpretacji przepisów, jakiej dokonał resort pracy z ZUS, a ten rozesłał odpowiednie pismo do wszystkich oddziałów przed kilkoma tygodniami. Prawnicy są oburzeni, bo stanowisko to znacznie wykracza poza przepisy.

– To specregulacja, której pracodawcy nie muszą znać. Jej konsekwencji doświadczą np. w wyniku kontroli i jeśli ta wykryje taką nieprawidłowość, ZUS nakaże zapłacić składki i to z odsetkami – uważają specjaliści. Jednak poszkodowany w ten sposób szef zapewne bez żadnych problemów wygrałby proces przed sądem.

Jakie to regulacje

Od 1 stycznia 2009 r. pracodawcy oraz inne jednostki organizacyjne nie muszą opłacać składek na Fundusz Pracy (2,45 proc. podstawy wymiaru) za pracowników wracających z urlopów macierzyńskich, w tym dodatkowych, oraz wychowawczych przez trzy lata, licząc od pierwszego miesiąca po powrocie z opieki.

Przez taki sam okres obowiązuje ich ulga w odprowadzaniu za te osoby składek na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8703

Spis treści
Zamów abonament