Wymogi formalne nie mogą stać na drodze do zastosowania zerowej stawki
Brak dokumentu wywozu nie oznacza nieodwracalnego braku prawa podatnika do 0 proc. stawki VAT przy wewnątrzwspólnotowej dostawie nowych środków transportu
Jak orzekł WSA w Łodzi, najważniejsze jest, aby podatnik udowodnił faktyczny wywóz towarów z Polski do innego kraju członkowskiego.
Dwa warunki
Zgodnie z przepisami ustawy o VAT, WDT jest opodatkowana zeroprocentową stawką. Preferencyjna stawka opodatkowania znajdzie jednakże zastosowanie po spełnieniu dwóch zasadniczych wymogów, które zostały wprowadzone w celu uniknięcia potencjalnych oszustw podatkowych.
Pierwszy z nich dotyczy stron transakcji – zarówno dostawca, jak i nabywca muszą być podatnikami zarejestrowanymi na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych. Drugim jest obowiązek posiadania przez dostawcę dowodów na to, że towary będące przedmiotem WDT zostały wywiezione z terytorium Polski i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium Polski.
Nowy środek transportu
Szczególnym przypadkiem WDT jest dostawa, której przedmiotem jest nowy środek transportu, np. samochód lub motocykl, który spełnia określone w ustawie warunki dotyczące danych technicznych i dotychczasowego przebiegu.
Zasadniczym faktem, który wyróżnia tego rodzaju transakcję, jest to, że stanowi ona WDT, nawet jeśli została dokonana na rzecz podmiotu niebędącego podatnikiem zarejestrowanym na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych, np. na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta