Właściwe przygotowanie inwestycji gwarantuje jej powodzenie
Korzystanie z formuły partnerstwa publiczno-prywatnego przy realizacji inwestycji drogowych to nie zadanie dla początkujących. Są to bowiem projekty o skomplikowanej strukturze, wymagające doświadczenia obu stron umowy
Przygotowując się do realizacji projektu PPP w sektorze dróg komunalnych, należy zdefiniować przyszły popyt na ruch pojazdów na drogach, które w całości lub we fragmentach mają być realizowane w formule PPP. Często już na tym etapie widoczna jest potrzeba sporządzenia całościowej analizy ruchu.
Zagadnienia podstawowe
Przed przystąpieniem do realizacji projektu należy przede wszystkim wyjaśnić, jakie obowiązki gmina chce nałożyć na partnera prywatnego. Zasadniczo będą to: budowa lub remont i naprawa drogi, a następnie jej utrzymanie i eksploatacja. Należy rozważyć, które obowiązki związane z utrzymaniem i eksploatacją drogi powinna realizować gmina, aby zagwarantować odpowiednią efektywność świadczonych usług.
Kolejną kwestią jest wybór systemu wynagradzania partnera prywatnego. W sektorze dróg komunalnych trudno stosować systemy wynagradzania związane z pobieraniem opłat od użytkowników dróg, dlatego polecanym rozwiązaniem jest system opłat za dostępność.
Oznacza to, że partner prywatny otrzymuje od gminy ryczałtowe wynagrodzenie, którego ewentualne zmniejszenie jest konsekwencją nienależytego wykonania obowiązków wynikających z umowy (utrzymania drogi w należytym stanie), natomiast nie ma związku z natężeniem ruchu na danej drodze.
Gdy natężenie ruchu przekroczy z góry określony poziom, partner...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta