Przemoc w rodzinie
- Nawet niewielkie obrażenia ciała spowodowane u domownika są ścigane z urzędu – zauważa prokurator Prokuratury Rejonowej w Żarach
Wszystko za sprawą znowelizowanej 10 czerwca 2010 r. ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (DzU nr 125, poz. 842), która weszła w życie 1 sierpnia. Jej art. 5 pkt 7 wprowadził dość rewolucyjną zmianę w trybie ścigania części przestępstw przeciwko zdrowiu.
Dotąd występki z art. 157 § 2 i 3 k. k., czyli spowodowanie naruszenia czynności narządu ciała w postaci zranienia lub rozstroju zdrowia, a więc spowodowania zmian chorobowych o charakterze czynnościowym, trwających nie dłużej niż 7 dni, były ścigane z oskarżenia prywatnego. Oznaczało to, że prokurator wszczynał postępowanie przygotowawcze w sprawach o przestępstwa tzw. lekkiego uszczerbku na zdrowiu albo wstępował do postępowania już wszczętego, jeżeli – według jego oceny – wymagał tego “interes społeczny” (art. 60 § 1 k. p. k.). Postępowanie toczyło się wówczas z urzędu. Taki interes miał miejsce, gdy np. okoliczności popełniania czynu były bulwersujące w odczuciu społecznym, pokrzywdzony był w podeszłym wieku czy też gdy sprawca był recydywistą. Dotyczyło to zarówno umyślnego, jak i nieumyślnego spowodowania ww. obrażeń. Jeżeli prokurator oceniał, że takiego interesu nie ma – odmawiał wszczęcia postępowania przygotowawczego albo je umarzał.
Z urzędu
W wyniku nowelizacji k.k. przestępstwo spowodowania – zarówno umyślnie, jak i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta