Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Można żądać wykupienia urządzeń przesyłowych

18 sierpnia 2010 | Dobra firma | Izabela Lewandowska

Gmina, a także deweloper czy inna osoba, która wybudowała urządzenia przesyłowe (wodociąg, sieci energetyczne), nie traci ich własności, pomimo że zostały one przyłączone do przedsiębiorstwa

Potwierdził to Sąd Najwyższy w wyroku z 22 stycznia 2010 r. wydanym na posiedzeniu niejawnym. Stwierdził w nim, że urządzenia przesyłowe po ich przyłączeniu przestają być częścią składową nieruchomości i stają się samoistnymi rzeczami ruchomymi.

W konsekwencji mogą być przedmiotem odrębnej własności i odrębnego obrotu. Ten, kto je wybudował, np. gmina, może więc jako właściciel sprzedać je przedsiębiorcy przesyłowemu, tj. firmie energetycznej, wodociągowej, kanalizacyjnej, gazowniczej, wydzierżawić mu je albo oddać w leasing za odpowiednim wynagrodzeniem.

Trzy linie, złącze, stacja

W uzasadnieniu wskazanego wyroku SN wyjaśnił wiele kwestii będących przedmiotem sporu między tymi, którzy budują urządzenia przesyłowe, a firmami dostarczającymi prąd, ciepło, gaz, wodę i odbierającymi ścieki. Ci pierwsi to najczęściej gminy.

Tak było również w sprawie, której dotyczy ten wyrok. W związku z realizacją nowego osiedla mieszkaniowego na terenie Kamieńca Ząbkowickiego tamtejsza gmina wybudowała...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8703

Spis treści
Zamów abonament