Oświadczenie bez znaczenia
Odpowiedzialność szefa I Rezygnacja z roszczeń powypadkowych nie chroni przed odszkodowaniem. Taką deklarację firmy mogą wyrzucić do kosza
=Jeden z naszych czytelników jest z zawodu kucharzem. Ostatnio notorycznie zmienia miejsca pracy. Już któryś raz z kolei firma proponuje mu zatrudnienie obwarowane warunkami. W poprzednim zakładzie miał umowę-zlecenie, ale z zastrzeżeniem że rezygnuje z ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego.
Dodatkowo dostał do podpisania oświadczenie o rezygnacji z ewentualnych roszczeń, które mogłyby powstać na skutek wypadku w kuchni. Teraz ma umowę o pracę, od której pracodawca opłaca wszystkie składki, ale tak samo jak poprzedni kazał podpisać oświadczenie o rezygnacji z roszczeń powypadkowych. Czy taka deklaracja jest wiążąca?
Na daninę czeka ZUS
Zacznijmy od składek na ubezpieczenia. Emerytalną, rentowe, wypadkową i zdrowotną odprowadzamy od umowy-zlecenia obowiązkowo (tę trzecią od 1 stycznia 2010 r. bez względu na miejsce wykonywania pracy). Dobrowolność dotyczy tylko składki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta