Choć firma nie odprowadza składek, pracownik leczy się za darmo
Osoby na etatach są objęte ubezpieczeniami społecznymi i zdrowotnymi, nawet jeśli pracodawca nie reguluje za nich należności wobec ZUS. I to dopóki są zatrudnione. Płatnika czekają natomiast finansowe konsekwencje
Pracodawca jako płatnik składek zobowiązany jest przekazać do ZUS, za każdego pracownika, po upływie każdego miesiąca kalendarzowego, w terminie w właściwym dla rozliczenia i opłacenia składek imienny raport miesięczny ZUS RCA.
W tym dokumencie oprócz danych identyfikacyjnych zatrudnionego, takich jak nazwisko, pierwsze imię i identyfikator, wykazuje w szczególności:
1) zestawienie należnych składek na ubezpieczenia społeczne w podziale na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe, zawierające:
a) tytuł ubezpieczenia,
b) podstawę wymiaru składek,
c) kwotę składki w podziale na należną od ubezpieczonego i płatnika składek oraz źródeł finansowania,
2) podstawę wymiaru i kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, z uwzględnieniem podziału na podmioty, które finansują składki.
Przekazanie informacji
Dane zawarte w przekazanym do ZUS raporcie ZUS RCA pracodawca jest zobowiązany przekazać pracownikowi na piśmie lub za zgodą ubezpieczonego w formie dokumentu elektronicznego w celu ich weryfikacji.
Tak stanowi art. 41 ust. 8 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2009 r. nr 105, poz. 1585 ze zm., dalej ustawa systemowa). Informacja ta może mieć postać raportu ZUS RMUA. Ale też może przybrać inną formę pisemną. Zawsze jednak oprócz danych wykazanych w raporcie ZUS RCA...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta