Jeden dzień dłużej na złożenie oświadczenia
Wójt czy radny powinien złożyć swoje oświadczenie majątkowe tak, aby dotarło ono do adresata najpóźniej 12 września. Ponieważ jest to niedziela, MSWiA dopuszcza stosowanie zasad dotyczących liczenia terminów wynikających z k.p.a. czy k.c.
Ustawa z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jedn. DzU z 2001 r. nr 142, poz. 1591 ze zm.) określa zarówno podmioty zobowiązane do składania oświadczeń majątkowych, jak i terminy, w których realizacja tego obowiązku powinna nastąpić. Co do zasady każdy radny, a także wójt (burmistrz, prezydent miasta) ma obowiązek złożyć oświadczenie majątkowe.
Sześć razy w kadencji
Jak wynika z treści art. 24h ust. 4 omawianej ustawy, radny i wójt składają pierwsze oświadczenie majątkowe w terminie 30 dni od dnia złożenia ślubowania.
Do pierwszego oświadczenia majątkowego radny jest obowiązany dołączyć informację o sposobie i terminie zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia gminy, w której uzyskał mandat, a wójt informację o zaprzestaniu prowadzenia działalności gospodarczej, jeżeli taką działalność prowadzili przed dniem wyboru. Kolejne oświadczenia majątkowe są składane przez radnego i wójta co roku do 30 kwietnia według stanu na 31 grudnia roku poprzedniego oraz dwa miesiące przed upływem kadencji....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta