Roczna premia tylko za czas faktycznie przepracowany
Zatrudniony, będący działaczem związkowym, uzyskał sześciomiesięczne zwolnienie (kwiecień – wrzesień br.) z obowiązku świadczenia pracy na czas kadencji w zarządzie zakładowej organizacji związkowej, liczącej ponad 300 członków. Za taką przerwę w pracy przysługuje wynagrodzenie liczone jak ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.
Osoba ta dostawała za pracę 3000 zł pensji zasadniczej, comiesięczny dodatek motywacyjny od 5 do 50 proc. zasadniczej płacy oraz roczne premie w wysokości 8 proc. składników faktycznie wypłaconych w poprzednim roku kalendarzowym, uiszczane do końca marca następnego roku. Zgodnie z regulaminem płacowym do podstawy wymiaru premii wlicza się wynagrodzenia wypłacone od 1 stycznia do 31 grudnia poprzedniego roku z kilkoma wyjątkami, np. wynagrodzenia za urlop i chorobę (pośród wyłączeń brakuje poborów z racji zwolnień od pracy).
Czy opisane roczne premie wchodzą do podstawy wymiaru wynagrodzenia za takie związkowe zwolnienie od pracy?
Niestety, zakład musi uwzględniać opisane roczne premie w podstawie wymiaru wynagrodzenia za czas zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy na okres kadencji w zakładowej organizacji związkowej (zoz).
Dodatkowo premii za 2010 r. nie będzie mógł pomniejszyć z tytułu przebywania podwładnego na tym zwolnieniu od pracy. Jest to skutek braku korelacji zakładowej konstrukcji premii z przepisami o obliczaniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta