Przedsiębiorcy nie zawsze uda się zmienić umowę i doliczyć wyższy VAT
Zapowiadane zmiany stawek VAT będą miały wpływ nie tylko na wysokość opodatkowania, ale i na treści umów, jakie zawarli przedsiębiorcy
Odpłatność stanowi zazwyczaj istotny element postanowień umownych, VAT zaś jest jej integralną częścią. Jednak część ceny reprezentująca ten podatek ma szczególne funkcje do spełnienia. Po pierwsze gwarantuje przedsiębiorcy neutralność. Po drugie zapewnia przerzucenie ciężaru podatku na konsumenta.
Można się zabezpieczyć
Artykuł 3531 kodeksu cywilnego formułuje zasadę swobody umów, która odnosi się zarówno do kształtowania treści umów nazwanych (np. najem, sprzedaż), jak również do umów nienazwanych (np. cash pooling, faktoring). Działanie tej zasady rozciąga się również na sposób określenia ceny w umowie. Strony umowy mają zatem – co do zasady – prawo ukształtować wynagrodzenie w oparciu o dowolne parametry, w tym o zmienną wysokość VAT.
Jednakże względna dowolność dotyczy wyłącznie stosunków między przedsiębiorcami, stosunki między przedsiębiorcą a konsumentem są zaś dodatkowo reglamentowane przez przepisy dotyczące ochrony konsumentów.
Stosowanie klauzul waloryzacyjnych w odniesieniu do stawki VAT w umowach między przedsiębiorcami jest więc nie tylko dopuszczalne, ale wręcz celowe ze względu na konieczność zapewnienia prawidłowego funkcjonowania podstawowych zasad tego podatku....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta