To szef decyduje, jaką pracę wykonuje podwładny
Pracodawca może w określonych sytuacjach powierzyć pracownikowi czasowe wykonywanie innej pracy. Zmiana tego rodzaju jest jego jednostronną decyzją i nie wymaga zachowania formy pisemnej oraz zgody podwładnego
Można powierzyć wykonywanie innej pracy zarówno pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy na czas nieokreślony, jak i temu, który podpisał umowę na czas wykonania określonej pracy, na czas określony czy na okres próbny.
Tego rodzaju uprawnienia pracodawca nie może jednak realizować w sposób pozbawiony jakiejkolwiek kontroli. Trudno bowiem wyobrazić sobie sytuację, w której szef w sposób dowolny, bez zmiany treści umowy o pracę, mógłby decydować o rodzaju wykonywanej przez podwładnego pracy.
Pracodawca powinien zatem pamiętać o tym, że art. 42 § 4 k.p. zezwala na czasową zmianę rodzaju pracy wykonywanej przez pracownika jedynie w przypadkach uzasadnionych potrzebami zakładu pracy, pod warunkiem że zmiana rodzaju pracy nie spowoduje obniżenia dotychczasowego wynagrodzenia, odpowiada kwalifikacjom pracownika, a okres wykonywania przez podwładnego innej pracy nie przekroczy trzech miesięcy w roku kalendarzowym. Wymienione przesłanki muszą zostać spełnione jednocześnie.
Uzasadnione potrzeby pracodawcy
Do powierzenia pracownikowi innej pracy może dojść na przykład w razie konieczności usunięcia awarii w zakładzie pracy, zastąpienia innego pracownika podczas jego nieobecności, jak również wówczas, gdy stanowisko pracy, na które pracownik został przywrócony orzeczeniem sądu, zostało obsadzone przez inną...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta