Ambitne plany, gorzej z realizacją
Inwestycje muszą przyspieszyć, jeśli Polska ma do 2020 r. spełnić obowiązki wyznaczone przez UE
W tym roku udział odnawialnych źródeł w zużyciu energii powinien wynieść 7,5 proc. Polska zobowiązała się do realizacji tego celu w traktacie akcesyjnym, ale już wiadomo, że nie da rady.
– Cele nie były obowiązkowe. Od strony prawnej zaniedbanie ujdzie nam na sucho. Polska nie poniesie żadnych kar. Najwyżej ucierpi jej wiarygodność – mówi Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej.
Udział energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych w krajowym bilansie zużycia energii na koniec 2009 roku wyniósł 5,5 proc. Przyjęty na ten rok cel wyznaczony przez Unię został zatem zrealizowany w 73 proc. Wszystkie odnawialne źródła wyprodukowały 8,6 TWh energii elektrycznej. Przy krajowym zużyciu na poziomie 149 TWh oznacza to, że do wypełnienia celu brakuje 2,5 TWh.
– Jeżeli tendencja ta się utrzyma, nie zrealizujemy do 2020 roku obowiązkowego celu, jakim jest osiągnięcie 15-proc. udziału energii wytwarzanej w źródłach odnawialnych w całej energii pierwotnej – ocenia Jarosław Gajowiecki, specjalista ds. energetyki Polskiego Stowarzyszenia Elektrowni Wiatrowych.
Bez planu działań
Do produkcji 15 proc....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta