Energetyka w Polsce nadal zależy od węgla
Węgiel kamienny z naszych kopalń może zdrożeć. Teraz elektrownie płacą 270 – 290 zł za tonę. Z importu kosztuje ok. 340 zł
Polska jest największym producentem węgla kamiennego w UE (wydobycie roczne ok. 80 mln ton). Mimo to od 2008 r. jesteśmy importerem netto tego surowca. Głównie dlatego, że energetyka, która rocznie zużywa ponad 40 mln ton tego paliwa, postawiła na tańszy węgiel z importu.
Inaczej jest z węglem brunatnym. Elektrownie opalane nim korzystają z rodzimego surowca (roczne wydobycie ok. 57 mln ton), bo jego import byłby za drogi, a poza tym przy transporcie traci on część właściwości.
Czarne złoto w cenie
W tym roku sprzedaż węgla kamiennego przez polskie kopalnie nie spadła, gdyż kopalnie nie podniosły cen. W kolejnych latach nadal będziemy jednak importerem netto, m.in. dlatego, że wydobycie w Polsce będzie maleć.
Kompania Węglowa, największa spółka górnicza w Europie, skupiająca 15, czyli połowę, polskich kopalń, planuje do 2015 r. zmniejszenie produkcji z 41 do 34 mln ton rocznie. Wydobycie spadnie też w Katowickim Holdingu Węglowym i Jastrzębskiej Spółce Węglowej, produkującej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta