Dostałeś nakaz zapłaty, wnieś zarzuty
Nie ma co czekać na rozprawę, bo jeśli sąd przysłał nam pozew razem z nakazem zapłaty, musimy zacząć się bronić, czyli przygotować zarzuty. Inaczej żadnej rozprawy nie będzie
Niestety, przedsiębiorcy często o tym zapominają. Skutki tego są takie, że nakaz zapłaty podlega wykonaniu, czyli trzeba zapłacić.
Kiedy sąd może wydać
Sąd wydaje nakaz zapłaty w ściśle określonych przypadkach. Aby w ogóle to zrobił, musi trafić do niego wniosek powoda, czyli naszego kontrahenta, któremu nie zapłaciliśmy. Gdy sąd go dostanie, rozpatrzy sprawę na posiedzeniu niejawnym, bez przeprowadzania rozprawy i bez naszej obecności.
Aby jednak było to możliwe, powód musi dołączyć do pozwu określone dokumenty, które będą uzasadniały dochodzone przez niego roszczenie pieniężne (albo świadczenie innych rzeczy zamiennych).
W myśl art. 485 kodeksu cywilnego sąd wyda nakaz zapłaty, jeśli okoliczności uzasadniające dochodzone żądanie są udowodnione dołączonym do pozwu:
- dokumentem urzędowym,
- zaakceptowanym przez dłużnika (czyli przez nas) rachunkiem,
- wezwaniem do zapłaty (jakie dostaliśmy) i naszym pisemnym oświadczeniem o uznaniu długu,
- zaakceptowanym przez nas żądaniem zapłaty, zwróconym przez bank i niezapłaconym z powodu braku środków na rachunku bankowym.
Sąd wydaje nakaz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta