Praktyka dopiero po egzaminie
Ustawa o doradcach podatkowych
Praktyka dopiero po egzaminie
Ustawę o doradcach podatkowych Sejm uchwalił 30 maja 1996 r. Wczoraj głosowano nad poprawkami Senatu do tego aktu. Większość z nich będzie miała duże znaczenie dla nowej korporacji zawodowej, jaką staną się doradcy.
Ustawa określa warunki i zasady wykonywania doradztwa podatkowego oraz organizację samorządu doradców. Najwięcej kontrowersji w obu izbach parlamentu wzbudziły przepisy dotyczące: ubezpieczenia doradców, czasu trwania praktyki zawodowej, terminu uzyskania dyplomu wyższej uczelni przez osobą wpisaną na listę warunkową, przekazywania opłat za wpis na listę na rzecz korporacji zawodowej.
Senat proponował, aby w art. 2 ust. 1 pkt 2 zapisać, iż czynności doradztwa podatkowego prowadzone są na zlecenie podatników, a nie -- jak uchwalił Sejm -- w imieniu i na rzecz podatników. Poprawkę tę jednak w Sejmie odrzucono.
Druga poprawka do art. 2 ust. 1 dotyczyła zapisu, iż występowanie przed sądem w sprawach z zakresu kontroli decyzji administracyjnych nie jest czynnością doradztwa podatkowego. Tę poprawkę Sejm także odrzucił. Oznacza to, że doradca podatkowy będzie mógł, reprezentując swego klienta, stawać przed Naczelnym Sądem Administracyjnym, a także przed Sądem Najwyższym, jeśli dojdzie do wniesienia rewizji nadzwyczajnej od danego wyroku NSA.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta