Takie będą społeczeństwa, jakie uniwersytety
U progu XXI wieku
Takie będą społeczeństwa, jakie uniwersytety
Bronisław Misztal
"My, ludzie obecnego pokolenia, wychowani w umiarkowanym dostatku, ulokowani dzisiaj w środowisku uniwersyteckim, patrzymy z niepokojem na świat, jaki otrzymaliśmy w spadku".
Port Huron Statement, 1962
Te słowa, napisane w okresie bezpośrednio poprzedzającym burzliwe wystąpienia studentów i profesury na całym świecie, oddają ogólny klimat zaangażowania politycznego, jaki charakteryzował środowiska akademickie u zarania drugiej połowy stulecia. W czasie tym studia uniwersyteckie uważano za okazję uzyskania nie tylko wykształcenia formalnego, ale także szlifu kulturalnego, intelektualnego i politycznego. Dyplom uniwersytetu kalifornijskiego w Berkeley, Uniwersytetu Mediolańskiego, Madryckiego czy Narodowego Uniwersytetu Meksykańskiego, podobnie jak dyplom Uniwersytetu Warszawskiego z owych lat dawał świadectwo ogólnego kalibru intelektualnego, ale również był przepustką obywatelską, legitymacją faktu, że jego posiadacz, z dużą dozą prawdopodobieństwa nie przekształci się w indyferentnego zjadacza chleba, lecz że stanie się aktywnym członkiem społeczeństwa.
Istotnie, pokolenie młodzieży uniwersyteckiej pobierającej naukę w latach 1956-- 1965, stało się na całym świecie zaczynem zmiany społecznej, dostarczającym swoim krajom...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta