Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Usłyszeć śpiew wydm

06 lipca 1996 | Nauka i Technika | KF

Jak na afrykańskiej pustyni

Usłyszeć śpiew wydm

Rozmowa z Andrzejem Wróblem, dyrektorem Słowińskiego Parku Narodowego

W Polsce jest 21 parków narodowych, ale Słowiński uchodzi za najpiękniejszy w Europie. Morze, przybrzeżne jeziora, ruchome wydmy, latarnia morska. Czy to prawda, że można usłyszeć "śpiew wydm"?

Poruszający się wraz z wiatrem piasek rzeczywiście sprawia takie wrażenie. Wydmy ruchome, tzw. ruchome piaski, zajmują powierzchnię ok. 500 ha. Są one najbardziej interesującym fragmentem krajobrazu dla odwiedzających nasz park turystów. Osiągają wysokość od dwudziestu do pięćdziesięciu paru metrów. Najwyższa -- wydma Łącka ma około 45 m, a częściowo ruchoma -- Czołpińska ponad 50 m. Botanicy, w zależności od stopnia pokrycia wydm przez roślinność, wyróżniają wydmę białą (inaczej ruchomą) , wydmę szarą, porośniętą przez pionierską roślinność oraz wydmę ustabilizowaną, zatrzymaną w wędrówce przez bór bażynowy.

Skąd pochodzi piasek, który zbudował nie tylko plaże takich popularnych miejscowości jak Rowy i Łeba, ale buduje także wydmy?

Zagadnienie tworzenia, prędkości oraz kierunku przemieszczania się wydm na Mierzei Łebskiej było przedmiotem wielu interpretacji naukowych. Prawdopodobnie po raz pierwszy wydmy ruszyły w wyniku wycinki lasu. Powierzchnia wałów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 798

Spis treści
Zamów abonament