Polityka śmiałości
Polityka śmiałości
Jak wytłumaczyć fakt, że przemiany dokonujące się w Polsce po roku 1989 oceniane są bardzo pozytywnie przez obserwatorów zagranicznych, natomiast sami Polacy odnoszą się do nich niezwykle krytycznie? Czy demonstrowanie rozczarowania i frustracji to zwykły folklor społeczeństwa demokratyczno-liberalnego, czy może przejaw typowo polskiej mentalności cierpiętniczej, czy wreszcie symptom zjawiska groźniejszego: braku akceptacji nowej rzeczywistości na poziomie wartości podstawowych?
Te pytania Ryszard Legutko postawił przed grupą prawicowych polityków i intelektualistów, którzy po raz kolejny spotkali się w Krakowie, by na zaproszenie Instytutu Tertio Millennio zastanawiać się nad przyczynami słabości III Rzeczypospolitej. Państwo nie może istnieć bez pewnego minimum consensusu etycznego -- mówił organizator spotkania, dominikanin Maciej Zięba -- tymczasem w Polsce triumfuje przekonanie o konieczności aksjologicznej neutralności państwa. Odseparowanie porządku państwowego od wszelkich odniesień moralnych rodzi jednak pustkę, w którą wdzierają się ksenofobicznie zabarwiony nacjonalizm czy fundamentalizm religijny, zanika poczucie dobra wspólnego, a życie publiczne porozbijane zostaje na hermetyczne subkultury i getta.
Dlaczego Polacy nie utożsamiają się z niepodległym państwem, traktując je często jako "masę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta