Renegocjacje kontraktów
Sztuka, której trzeba się uczyć
Renegocjacje kontraktów
Zawrotną karierę prawną, gospodarczą, anawet polityczną robi pojęcie "renegocjacje". Często słyszy się o konieczności renegocjowania warunków umów, które pod wpływem zmian okoliczności zewnętrznych wymagają uaktualnienia.
Renegocjowanie jest procesem, wktórym strony zawartego kontraktu dążą do osiągnięcia porozumienia uwzględniającego bieżące ich potrzeby i możliwości gospodarczo-handlowe. Siłą rzeczy wiąże się to z powrotem do stanu sprzed zawarcia kontraktu, do wynegocjowanych warunków umów przedmiotowo i podmiotowo istotnych, a także innych niezbędnych dla prawidłowego ustanowienia więzi obligacyjnej łączącej strony.
Pojęcie "renegocjacje" nie jest znane klasycznej polskiej cywilistyce; nie występuje też jako termin prawny w treści aktów normatywnych regulujących obrót gospodarczy. Terminologii tej nie używa judykatura, choć przecież metoda negocjacji handlowych zdefiniowana jest w naukach ekonomicznych, a w praktyce gospodarczej odgrywa istotną rolę.
Negocjacje, jako techniki doprowadzające do zawarcia kontraktów, mogą mieć różne odmiany, rodzaje i grupy. Wymienia się styl miękki (kooperacyjny) , twardy (rywalizacyjny) , rzeczowy lub oparty na określonych z góry zasadach. Współczesna...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta