Balonik prawdę ci powie
Alkohol w pracy
Balonik prawdę ci powie
W znowelizowanym ostatnio kodeksie pracy nie ma żadnych regulacji, dotyczących zasad postępowania z pracownikami, którzy przychodzą do pracy w stanie wskazującym na spożycie alkoholu lub środków odurzających czy też niezdolni w inny sposób do wykonywania swoich obowiązków, chociażby z powodu gorączki. Inne przepisy zobowiązują natomiast pracodawcę, do dopilnowania, aby zatrudniane przez niego osoby znały zasady bezpieczeństwa pracy.
Sytuacje, w których pracownik przychodzi do pracy wstanie nietrzeźwym, nie należą w Polsce do rzadkości. Co w takiej sytuacji może zrobić pracodawca?
-- Każdy udowodniony przypadek, kiedy pracownik jest pijany w miejscu pracy "załatwiamy od ręki" z artykułu 52 kodeksu pracy, a to oznacza dyscyplinarne zwolnienie -- twierdzi Jan Wasilewski, dyrektor administracyjny w firmie Maszyny Żniwne z Płocka. Zaraz jednak dodaje, że sprawa nie jest taka prosta, kiedy w grę wchodzi wyrzucenie świetnego specjalisty. -- Jeśli po tygodniu delikwent otrzeźwieje i przyjdzie z płaczącą żoną, staramy się być ludzcy -- przyznaje.
Kiedyś musiał on zwolnić za nadużywanie alkoholu bardzo dobrego pracownika. Fachowiec był tym faktem bardzo zdziwiony, choć przyznał pracodawcy rację w kwestii zasad.
Stara ustawa
Wpostępowaniu z nietrzeźwymi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta