Jak prowadzić politykę regionalną
W obecnych warunkach ustrojowo-administracyjnych posługiwanie się terminem "polityka regionalna" jest powierzchowną fascynacją bądź zręcznie skrywanym kamuflażem
Jak prowadzić politykę regionalną
Zyta Gilowska
Polityka regionalna staje się w Polsce terminem coraz bardziej nośnym, wręcz modnym. Kojarzona z innymi nośnymi terminami ("rozwój regionalny", "regiony") brzmi wprawdzie zachęcająco, lecz na razie jest głównie objawem intensywnego poszukiwania nowych instrumentów rozwoju. Wśród wielu przyczyn tego stanu rzeczy można wskazać -- oprócz typowych skłonności administracji do ekstensywnego powiększania zakresu swoich działań -- następujące zagadnienia:
-- próby płytkiego (możliwie niekonfliktogennego) dostosowywania struktur państwowych do wymagań stawianych przez proces integracji europejskiej,
-- wyczerpywanie się dotychczasowych (uruchomionych przez reformę z I połowy 1990 r. ) źródeł wzrostu gospodarczego,
-- spontaniczne inicjatywy samorządu terytorialnego szczebla podstawowego, który poszukuje możliwości wykraczania poza administracyjne granice pojedynczych gmin i miast w celu uruchomienia "ponadgminnych" źródeł promocji, inwestycji i rozwoju.
Niestety, w obecnych warunkach ustrojowoadministracyjnych posługiwanie się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta