Co zrobić, żeby przyspieszyć postępowania sądowe
Co zrobić, żeby przyspieszyć postępowania sądowe
Mieczysław Daca
Powszechne i w zasadzie usprawiedliwione narzekania na niską sprawność sądowego postępowania karnego powinny wywołać określone działania resortu sprawiedliwości, Krajowej Rady Sądownictwa oraz sędziów, w których rękach znajduje się możliwość przyśpieszenia procesu karnego, doprowadzenia do finału, a więc wyroku, a następnie sprawnego wykonania kary.
Nie powinno się czekać na lepsze przepisy, a więc na uchwalenie nowych kodyfikacji karnych, bo -- jak się można zorientować z projektów -- nic istotnego nie wniosą one w zakresie ekonomii procesowej. Po prostu rewelacji nie będzie.
Co więc już można i należy zrobić dla przyśpieszenia postępowania karnego, czyli osiągnięcia lepszej jego sprawności?
Przede wszystkim Ministerstwo Sprawiedliwości powinno zadbać olepsze warunki pracy sędziów. Obecnie w większości sądów są one fatalne, co ma niebagatelny wpływ na poziom isprawność orzecznictwa.
Brak sal rozpraw, ciasnota w pokojach sędziowskich, w których przecież sędziowie pracują koncepcyjnie, oraz brak pełnej i doświadczonej obsługi administracyjnej to niektóre z przyczyn przewlekłości w sprawach karnych, zresztą nie tylko, bo problem ten dotyczy jednakowo wszystkich działów sądownictwa. W takiej sytuacji pomysł ministra...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta