Bez inwestycji nie przetrwają
Oławskie Zakłady Papiernicze
Bez inwestycji nie przetrwają
Dwunastego lipca mija pierwszy termin składania ofert na kupno Oławskich Zakładów Papierniczych w Oławie. Na razie zainteresowanie fabryką jest znikome.
Oławska fabryka jako samodzielny podmiot gospodarczy powstała w kwietniu 1991 r. w wyniku podziału Głuchołaskich Zakładów Papierniczych, ale jej geneza sięga 1906 roku. Początkowo zajmowała się przetwórstwem papieru. Po II wojnie światowej produkowała papier i torebki papierowe. Na początku lat 70. uruchomiła produkcję papieru toaletowego. W 1994 r. zrezygnowała z produkcji toreb, która przestała być opłacalna. Dyrekcja fabryki sprzedała wówczas niepotrzebne maszyny, a za uzyskane środki zakupiła inne niezbędne urządzenia.
Obecnie firma zajmuje się wyłącznie przetwórstwem makulatury na papier toaletowy oraz jego konfekcjonowaniem. Jego jakość nie jest dobra: w porównaniu z wyrobami dużych producentów jest szorstki i nie dzieli się na listki. Znajduje nabywców tylko ze względu na niższą cenę.
Miesięcznie w Oławie wytwarza się 200 ton zwoi, a z nich ok. 1, 4 mln rolek papieru. Obecnie cała produkcja trafia na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta