Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wątpliwa spójność przepisów

12 lipca 1996 | Prawo | AT

Nad projektem kodeksu karnego

Wątpliwa spójność przepisów

Aleksander Tobis

W projekcie kodeksu karnego uderza pewna niefrasobliwość, z jaką potraktowano niektóre przepisy obowiązującego k. k. , zapewne w imię "racjonalizacji", jaką się głosi oficjalnie, postępując wręcz nieracjonalnie. Przykładem jest usunięcie z art. 90 (który w projekcie będzie miał odpowiednik w art. 78) fragmentu dotyczącego badania celów kary po częściowym jej wykonaniu z podstaw instytucji warunkowego przedterminowego zwolnienia. To, że art. 90 k. k. jest wadliwie skonstruowany, wiadomo od dawna i wielokrotnie zwracałem na to uwagę. Jednak usunięcie tego fragmentu powoduje zakłócenie równowagi w naczyniach połączonych, jakimi są normy k. k. traktowane jako całość. Taką właśnie formę naczyń połączonych tworzą wyraźnie przepisy o zasadach wymiaru kary (art. 54 projektu) i przepisy o warunkowym zwolnieniu (art. 78 projektu) .

Jeśli przepis o wymiarze kary dopuszcza w podstawie orzeczenia trzy racjonalizacje, a przepis o warunkowym zwolnieniu skreśla z tego dwie, to doprawdy trudno to zrozumieć.

Ustawodawca sam się rozbraja z instrumentów polityki karnej! Art. 78 projektu utrzymuje tylko jedną podstawę wcześniejszych zwolnień z zakładu karnego: rozważenie prognozy kryminologicznej dla skazanego, a art. 54...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 803

Spis treści
Zamów abonament