Wyłączenie z masy upadłości wierzytelności i innych praw majątkowych
Na przykładzie bankructwa Agrobanku
Wyłączenie z masy upadłości wierzytelności i innych praw majątkowych
Istotą upadłości jest, według zgodnego stanowiska doktryny i orzecznictwa, wspólne i w zasadzie równe zaspokojenie wszystkich wierzycieli z całego majątku dłużnika, zarówno należącego do niego w dniu ogłoszenia upadłości jak i nabytego już później, w toku postępowania. Majątek ten -- z zastrzeżeniem art. 20 § 2 prawa upadłościowego -- obejmuje wszystkie przedmioty (nieruchomości i ruchomości) stanowiące własność upadłego dłużnika oraz wszystkie przysługujące mu wierzytelności i inne prawa (np. udziały w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością, akcje spółek akcyjnych, obligacje, jednostki uczestnictwa w funduszach powierniczych itd. ), które dają się zrealizować, tj. zamienić na pieniądze (art. 112--119 oraz 203 i nast. pr. upadł. ).
Dla określenia o gółu wymienionych przedmiotów, wierzytelności i innych praw majątkowych upadłego dłużnika ustawa używa terminu "masa upadłości". Takie rozumienie owego pojęcia nie pozwala -- co oczywiste -- zaliczyć do owej masy przedmiotów i praw majątkowych nie należących do upadłego. Jeśli to jednak z jakichś powodów nastąpi, dobra te powinny być wyłączone z masy upadłości i wydane osobom, które mają do nich prawo. Regulujący to art. 28 pr. upadł....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta