Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Oto, co czyni nas ludźmi

11 marca 2011 | Nauka | Izabela Filc-Redlińska

Co różni człowieka od szympansa? Brak części DNA, która hamuje rozrost mózgu i pobudza wzrost kości prącia

 

Dzielimy z nimi 96 proc. genomu. Tak wiele, a jednocześnie za mało, byśmy my, ludzie, mogli traktować człekokształtne małpy po partnersku. Od dawna naukowcy zastanawiali się, gdzie tkwi przyczyna  ogromnej różnicy między naszymi gatunkami. – Największe pytanie brzmi: co leży u molekularnej podstawy bycia człowiekiem? – podsumowuje David Kingsley, profesor biologii rozwoju z Uniwersytetu Stanforda. Jego zespołowi udało się znaleźć na nie odpowiedź.

Sekret człowieczeństwa kryje się w utracie przez Homo sapiens w procesie ewolucji pewnych fragmentów DNA – dowiedli amerykańscy badacze, o czym informuje „Nature". Sami naukowcy byli swoim odkryciem zaskoczeni. Jeszcze do niedawna sądzono, że przewaga ludzi nad innymi gatunkami polega raczej na dodatkowym wyposażeniu genetycznym niż na ubytku. A tu taka niespodzianka. Mało tego – niejedyna. Okazało się, że zidentyfikowane różnice nie kryją się w samych genach, ale w części DNA, która odpowiada za ich ekspresję.

Szukając odpowiedzi na pytania nurtujące ludzi nauki,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8874

Spis treści

Ekonomia

Zamów abonament