Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak zmniejszyć sumę hipoteki

11 marca 2011 | Prawo | Dominik Matczak
autor zdjęcia: Paweł Gałka
źródło: Fotorzepa

Nasze prawo nie określiło miernika, który ułatwiałby wyznaczenie linii demarkacyjnej między dozwolonym a nadmiernym zabezpieczeniem hipoteki – pisze prawnik z Kancelarii Sójka & Maciak Adwokaci sp.k.

Obowiązująca od 20 lutego tego roku nowela ustawy o księgach wieczystych i hipotece (DzU z 2009, nr 131, poz. 1075) przyniosła istotne, wręcz systemowe zmiany mające na celu dostosowanie instytucji hipoteki do potrzeb obrotu gospodarczego. Nowelizacja nie jest jednak pozbawiona pewnych zagrożeń. Rezygnacja z modelu hipoteki zwykłej, połączona z ideą stworzenia tylko jednego rodzaju hipoteki, notabene nawiązującego silnie do konstrukcji dotychczasowej hipoteki kaucyjnej, spotęguje występowanie charakterystycznego dla niej problemu nadmiernego zabezpieczenia, tj. sytuacji, w której suma hipoteki przewyższa wartość zabezpieczonej wierzytelności głównej.

Brakuje miernika

Ustawodawca, dostrzegłszy tego rodzaju ryzyko, wyszedł naprzeciw potrzebom właścicieli obciążonych nieruchomości i przewidział możliwość zmniejszenia sumy hipoteki (art. 68 § 2 ustawy z 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece, DzU 1982, nr 19, poz. 147 ze zm.; dalej: ustawa).

Problem jednak polega na tym, że powołany przepis nie określa żadnego miernika, który ułatwiałby wyznaczenie linii demarkacyjnej między zabezpieczeniem dozwolonym a nadmiernym.

Ogólny wniosek wyciągnięty na podstawie wykładni logicznej art. 68 § 2, a mianowicie, że nadzabezpieczenie występuje wtedy, gdy suma hipoteki przewyższa wartość zabezpieczonej wierzytelności, wymaga niewątpliwie doprecyzowania....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8874

Spis treści

Ekonomia

Zamów abonament