Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Obroty polskiej prozy

11 stycznia 1997 | Plus Minus | JD

Szkice literackie Henryka Berezy

Obroty polskiej prozy

Jeśli jeden z najgłośniejszych -- dla jednych, dla drugich -- jeden z najbardziej kontrowersyjnych krytyków polskich ogłasza nową książkę, to bez wątpienia jest to wydarzenie. Zwłaszcza że po gigantycznym tomie z roku 1989 "Sposób myślenia. O prozie polskiej", na który złożyły się najcelniejsze szkice z bogatego dorobku Henryka Berezy, krytyk ten ogłosił już tylko w roku 1993 cieniutki, ale ważny zbiór błyskotliwych tekstów teoretycznych "Pryncypia. O łasce literatury".

Tom "Obroty", zawierający eseje o prozie polskiej lat osiemdziesiątych, miał się ukazać latem 1990 roku, ale wskutek zbiegów okoliczności publikację książki wstrzymano. Podobno ze względów ekonomicznych. Czas, który minął, nie zaszkodził tej książce. Do części pierwszej, w której znalazły się głośne przed laty artykuły o charakterze programowym: "Aksjologia", "Przypis", a zwłaszcza "Baranoja" i "Błazenada", Bereza dołożył trzy powstałe w ostatnich latach: "Bolimów", "Sycyna" oraz "Obrachunek". W rozprawach tych krytyk mówi wprost o tym, na jakiego typu literaturze mu zależy, jakim wartościom i literackim ideom hołduje.

Artystyczna wolność

W "Baranoi" i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 964

Spis treści
Zamów abonament