Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Cyniczna gra futbolem

24 marca 2018 | Plus Minus | Krzysztof Cieślik
Podpaść na boisku sowieckiemu półbogowi, a potem dzięki futbolowi ocalić życie? Braci Starostinów, którzy tego doświadczyli, upamiętnia dziś pomnik na stadionie moskiewskiego Spartaka.
źródło: AFP
Podpaść na boisku sowieckiemu półbogowi, a potem dzięki futbolowi ocalić życie? Braci Starostinów, którzy tego doświadczyli, upamiętnia dziś pomnik na stadionie moskiewskiego Spartaka.

Piłka nożna i polityka są ze sobą nierozerwalnie splecione. Sportowe emocje pozwalają zarówno zawładnąć masami, jak i zostać przez nie pozbawionym władzy. Najskuteczniej zwykli to robić Rosjanie, przekonuje Zbigniew Rokita w świetnych „Królach strzelców".

Po zamachu na Siergieja Skripala Londyn zapowiada zdecydowane kroki wobec Moskwy. Szef MSZ Boris Johnson wspomniał nawet o możliwości wycofania reprezentacji Anglii z odbywającego się w Rosji w czerwcu i lipcu piłkarskiego mundialu.

Anglicy oczywiście w Rosji wystąpią – kruchy ład po upadku ZSRR wprawdzie został zachwiany, ale wciąż daleko nam do sytuacji z czasów zimnej wojny, gdy bojkot imprez sportowych był niemal na porządku dziennym. Warto przy tym zauważyć, że w przeciwieństwie do igrzysk olimpijskich mistrzostw świata w futbolu raczej nie bojkotowano. Rządzący Wielką Brytanią konserwatyści wiedzą, że gdyby zakazali podopiecznym Garetha Southgate'a występów w Rosji, niekoniecznie obróciłoby się to na ich korzyść. Wprawdzie początkowo aż 48 proc. Brytyjczyków było za wycofaniem się z nadchodzącego turnieju, ale do mistrzostw jeszcze kilka miesięcy i nastroje z pewnością ulegną zmianie. Zdaje się to potwierdzać kolejna ankieta, tym razem z „The Times", w poniedziałek, 26 marca, za wycofaniem reprezentacji z turnieju było już tylko 34 proc. jej uczestników.

Na Wyspach futbol jest zjawiskiem tak istotnym, że zdarzało się, iż przyczynił się do rozstrzygnięcia wyborów. Swego czasu odegrał zresztą dużą rolę w zwycięstwie konserwatystów. W 1970 roku wybory odbywały się cztery dni po nieoczekiwanej przegranej Anglików z Niemcami w ćwierćfinale mistrzostw świata w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11010

Wydanie: 11010

Zamów abonament