Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ostateczny odbiorca należności

22 sierpnia 2019 | Raporty RZ | Marcin Zarzycki
źródło: Rzeczpospolita

WYJAŚNIENIA | Warunki weryfikacji statusu beneficial owner mogą okazać się niemożliwe do spełnienia przez płatników.

 

Instytucja tzw. rzeczywistego właściciela/odbiorcy należności (beneficial owner) jest jednym z nieodłącznych elementów konstrukcyjnych podatku u źródła. Klauzule beneficial owner znajdziemy zarówno w Modelowej Konwencji OECD, jak i w większości umów o unikaniu podwójnego podatkowania (UPO). Z założenia mają one ograniczać negatywne zjawiska dotyczące tworzenia struktur (w tym w szczególności z udziałem pośredników) zmierzających do nieuprawnionego korzystania z preferencji w opodatkowaniu na gruncie UPO.

Przed udzieleniem odpowiedzi na pytanie, na czym polega instytucja beneficial owner, należy wskazać, że przy poborze podatku u źródła płatnicy powinni w pierwszej kolejności dokonywać oceny zasad opodatkowania danych należności na gruncie przepisów polskich, a następnie na gruncie UPO. To istotne, ponieważ UPO w zakresie zasad poboru podatku u źródła zazwyczaj zawierają postanowienia bardziej korzystne niż polskie regulacje (np. art. 21 CIT wskazuje na stawkę podatku od odsetek i należności licencyjnych w wysokości 20 proc., a UPO przewiduje co do zasady stawkę obniżoną, np. 5 proc. w umowie z Niemcami) czy też zwolnienie z obowiązku poboru podatku (np. w zakresie części należności licencyjnych w umowie z Francją). Umowy z Niemcami i z Francją przewidują przy tym, że zastosowanie stawki obniżonej lub...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11438

Wydanie: 11438

Spis treści
Zamów abonament