Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Genialni ojcowie X Muzy

15 stycznia 2010 | Magazyn tv | Rafał Świątek
źródło: AFP
Aleksander Newski
źródło: PAT
Aleksander Newski
 Konformista
źródło: PAT
Konformista
Królestwo
źródło: PAT
Królestwo
Zawrót głowy
źródło: PAT
Zawrót głowy
Hair
źródło: Ale kino!
Hair
Popiół i diament
źródło: PAT
Popiół i diament
Persona
źródło: GUTEK FILM
Persona
Wieczór kuglarzy
źródło: PAT
Wieczór kuglarzy
Rudobrody
źródło: PAT
Rudobrody
Amadeusz
źródło: PAT
Amadeusz

W tym tygodniu na małym ekranie dziesięć arcydzieł wybitnych reżyserów. Bez nich kino byłoby jedynie przemysłem produkującym jarmarczną rozrywkę

Kiedy w 1895 roku bracia Lumiere pokazali światu kinematograf, nie było oczywiste, że narodziła się nowa forma sztuki. Wynalazek przyjęto z zainteresowaniem, ale wydawało się, że ta nowinka techniczna będzie przede wszystkim służyła do zabawiania gawiedzi i nie dorówna teatrowi czy literaturze.

A jednak kino szybko stało się najważniejszą ze sztuk. W Związku Radzieckim tworzył Siergiej Eisenstein, wybitny reżyser, ale także teoretyk filmu i pedagog. Najsłynniejszym jego obrazem jest „Pancernik Potiomkin” (1925) z legendarną sceną masakry ludności cywilnej na schodach w Odessie. Mistrzostwa Eisensteina dowodzi również „Aleksander Newski” (1938).

W zamierzeniu radzieckiej władzy mityczna opowieść o XIII-wiecznym kniaziu, który powstrzymał najazd zakonu krzyżackiego na Ruś, miała służyć umocnieniu kultu Stalina i wskazać na rosnące zagrożenie ze strony III Rzeszy. Jednak kunszt Eisensteina sprawił, że film wykracza poza propagandowe cele. Powstał piękny epos inspirowany średniowiecznym malarstwem. Eisenstein odwrócił symbolikę barw, co dało znakomity efekt w scenie wielkiej bitwy na zamarzniętym Jeziorze Czudzkim. Biel krzyżackich płaszczy i czerń wojsk Aleksandra tworzą porywającą plastycznie wizję konfrontacji dobra ze złem.

Eksperymenty na widzach

Eisenstein przyczynił się do rozwoju montażu, pokazując na czym polega synteza obrazu, słowa i muzyki. Dzięki niemu X...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8523

Spis treści
Zamów abonament