Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dlaczego zwykłej faktury nie można wysłać e-mailem

04 marca 2010 | Dobra firma | Wiktoria Cieślikowska

Faktura, jeśli nie jest opatrzona bezpiecznym podpisem elektronicznym, nie może być przesłana e-mailem. To stanowisko organów podatkowych. Ale czy ma uzasadnienie w przepisach?

Szukając oszczędności, wielu podatników chciałoby zrezygnować z wysyłania faktur tradycyjną pocztą lub kurierem na rzecz poczty elektronicznej.

Organy podatkowe mogą to jednak kwestionować.

Problem może mieć zarówno wystawca faktury (organy mogą zarzucać, że w ogóle nie została ona wystawiona, za co grożą sankcje z kodeksu karnego skarbowego), jak i odbiorca (zagrożone w tym wypadku jest prawo do odliczenia podatku naliczonego).

Bez e-podpisu ani rusz

Na uzasadnienie swego stanowiska organy podatkowe powołują brzmienie rozporządzenia ministra finansów z 14 lipca 2005 r. w sprawie wystawiania oraz przesyłania faktur w formie elektronicznej (DzU nr 133, poz. 1119, dalej rozporządzenie w sprawie e-faktur).

W ich ocenie nie jest...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8564

Spis treści
Zamów abonament