Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Do kontrahenta można jechać na dwóch kółkach

04 marca 2010 | Gazeta prawa i podatków | Konrad Piłat

Najpopularniejszym firmowym środkiem transportu są samochody. Liczne wnioski o interpretację świadczą jednak, że przedsiębiorcy coraz częściej wybierają pojazdy jednośladowe

W wielu sytuacjach okazuje się, że są one szybsze niż auta. Najczęściej są również tańsze – zarówno w zakupie, jak i eksploatacji.

Rowerem do gabinetu

Najprostszym rozwiązaniem jet zakup firmowego roweru. Problemem tym zajmowała się Izba Skarbowa w Bydgoszczy w interpretacji z 6 marca 2008 r. (ITPB1/415-802/08/MM).

Z pytaniem zwrócił się prowadzący działalność gospodarczą lekarz. Posiada on cztery gabinety lekarskie w różnych miejscach miasta. W celu dojazdu do nich kupił rower. Co prawda posiada także samochód, ale w okresie wiosenno-letnim rower jest szybszym środkiem transportu.

Izba skarbowa potwierdziła, że ustawa o PIT nie wyłącza z kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na zakup roweru. Wskazała, że podatnik musi stosować ogólną definicję kosztów zawartą w art. 22 ust. 1 ustawy o PIT.

Zgodnie z nią podatnik może uwzględnić koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

Jeśli więc rower będzie wykorzystywany na potrzeby i w ramach działalności, to jego cena zmniejszy przychody firmy. Izba zgodziła się, że fakt używania w firmie samochodu nie wyklucza możliwości zaliczenia do kosztów wydatku na rower. Podatnicy powinni jednak pamiętać, że to oni muszą wykazać związek kosztu z przychodem....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8564

Spis treści
Zamów abonament