Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jaka europejska strategia 2020

04 marca 2010 | Ekonomia | Danuta Hübner

Jeszcze dość długo odczuwane będą społeczne skutki kryzysu, szczególnie te związane z sytuacją na rynku pracy, a także ze zmianami strukturalnymi w gospodarce europejskiej, które zwiększą bezrobocie w najbliższym okresie

Komisja Europejska przedstawiła pomysł na rozwój Unii Europejskiej w perspektywie 2020 roku. Nie ma w tej nowej strategii nowych kierunków rozwoju. Zrównoważony rozwój, gospodarka oparta na wiedzy, inwestycje w człowieka i w spójność społeczną to cele już dawno zarysowane, zanim jeszcze wybuchł kryzys.

Nie ulega wątpliwości, iż kryzys sprawił, że wszystkie dobrze rozpoznane wyzwania stały się nie tylko znacznie trudniejsze, ale i znacznie pilniejsze. Najważniejsze jest jednak to, czego w nowej propozycji strategii nie ma, a mianowicie, jak osiągnąć ważne dla Unii cele. Nie ma propozycji mechanizmu realizacji strategii, planu działania, systemu bodźców, nie wiadomo, kto i w jaki sposób przekształci ogólne pomysły w politykę rozwoju i kto ją zrealizuje.

Koniec recesji to nie koniec kryzysu

Być może kończy się recesja, bo statystyki pokazują niewielki wzrost lub brak dalszego spadku aktywności gospodarczej. Bynajmniej nie oznacza to końca kryzysu.

Najważniejsze jest to, czego w nowej propozycji strategii nie ma – a mianowicie, jak osiągnąć ważnedla Unii cele

W szczególności odczuwane będą jeszcze dość długo skutki społeczne związane z sytuacją na rynku pracy, a także ze zmianami strukturalnymi w gospodarce europejskiej, które zwiększą bezrobocie w najbliższym okresie. W wielu państwach...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8564

Spis treści
Zamów abonament