Igranie z ogniem
Reprezentanci słowackich Węgrów, którzy stanowią trzecią siłę polityczną w parlamencie słowackim wykluczają współpracę z rządem premiera Vladimira Mecziara. Nie rezygnują także z dążeń autonomicznych.
Igranie z ogniem
Andrzej Niewiadowski z Bratysławy
Niedawna deklaracja uczestników budapeszteńskiej konferencji "Węgry i Węgrzy za granicą" (6 -- 7. 07) zawierająca postulat autonomii dla mniejszości węgierskiej w Europie spotkała się z gwałtowną reakcją rządu słowackiego. Przywódcy parlamentarnego Bloku Węgierskiego, reprezentujący w słowackim parlamencie 600-tysięczną mniejszość narodową, zostali oskarżeni o "rozbijanie państwa" i naruszanie porządku konstytucyjnego. Koalicyjna Słowacka Partia Narodowa (SNS) zagroziła, że wystąpi z wnioskiem o uchylenie immunitetu węgierskim posłom i rozważy możliwość wypowiedzenia słowacko-węgierskiego traktatu o przyjaźni.
-- Deklaracja przyjęta w Budapeszcie to igranie z ogniem - ostrzegł przewodniczący SNS Jan Slota. -- Delegalizacja Bloku Węgierskiego zablokuje przyjęcie Słowacji do Unii i NATO -- replikował szef Bloku Węgierskiego Bela Bugar.
Traktat nie rozwiązał wszystkiego
Mogło się wydawać, że poważnym krokiem naprzód w stabilizacji zawikłanych stosunków słowacko-węgierskich była niedawna ratyfikacja traktatu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta