Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pociągająca kuponowka

29 lipca 1996 | Ekonomia | MP

Od planu do rynku

Pociągająca kuponowka

Bezpośrednie dochody budżetowe z prywatyzacji nie mają większego znaczenia w równoważeniu deficytu w Polsce i na Węgrzech. Paradoksalnie, stosunkowo największe korzyści z prywatyzacji odnosi budżet czeski, choć Czesi postawili na nieekwiwalentną prywatyzacją masową, tzw. kuponowkę.

U progu transformacji Polska, Węgry i Czechy miały diametralnie różną sytuację makroekonomiczną i polityczną, co przesądziło o wyborze metod prywatyzacji -- dowodzi Małgorzata Antczak z Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych*) . W Polsce celem nadrzędnym było wówczas równoważenie budżetu, Węgrom zależało na zasilaniu budżetu, ale również na reformach systemowych. Czesi, którzy nie mieli specjalnych kłopotów z równowagą budżetową, za to mieli w pełni państwową gospodarkę, pragnęli przede wszystkim zmian własnościowych.

Kompromis po polsku

W Polsce deficyt budżetowy towarzyszył reformom od zarania. W 1991 r. stanowił 3, 7 proc. PKB, podczas gdy w Czechach 1, 5 proc. , a w Słowacji -- 1, 1 proc. Jedynie na Węgrzech relacja deficytu do PKB była jeszcze bardziej niekorzystna i wynosiła 4, 2 proc.

Wiadomo, że największe bieżące wpływy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 817

Spis treści
Zamów abonament