Newralgiczne daty przed nami
Polska-OECD
Newralgiczne daty przed nami
Najprawdopodobniej we wrześniu Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju przyjmie Polskę jako nowego członka. Do tego czasu umowa musi być ratyfikowana przez Sejm. Zaproszenie do tej organizacji, zrzeszającej najbardziej rozwinięte gospodarczo kraje świata, otrzymaliśmy 11 lipca br. Jednakże najbardziej newralgicznymi datami będą 1 stycznia 1997 r. i 1 stycznia 1998 r. W tych terminach -- tak wynika z postanowień OECD, a także Światowej Organizacji Handlu (WTO) -- Polska będzie musiała dokonać liberalizacji rynku usług bankowych i ubezpieczeniowych. Największe koncesje wynegocjowane przez stronę polską dotyczą sektora usług finansowo-ubezpieczeniowych oraz przemysłu stoczniowego. Ostatnie ograniczenia przestaną obowiązywać po 2000 roku.
Rząd przewiduje, że po ratyfikacji wszystkie sprawy związane z OECD będą nadzorowane przez Ministerstwo Współpracy Gospodarczej z Zagranicą, a po reformie centrum gospodarczego -- przez odpowiednią komórkę zajmującą się integracją gospodarki polskiej ze światową. Przy OECD musi powstać polskie przedstawicielstwo. Nieoficjalnie wiadomo, że będzie mu szefować obecna wiceminister w Ministerstwie Przemysłu i Handlu, Danuta Huebner, która podczas ostatnich rund negocjacyjnych była szefem polskiego zespołu. Politycznie przedstawicielstwo to, jak wszystkie placówki zagraniczne,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta