Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dochód nie z gospodarstwa

29 lipca 1996 | Ekonomia | AS

Z czego żyją rolnicy w Unii Europejskiej

Dochód nie z gospodarstwa

Anna Szemberg

W 1986 r. rozpoczęto w UE badanie dochodów rodzin posiadających gospodarstwa rolne. Pierwszy raport z tego badania ukazał się w 1992 r. , a kolejny w 1996 r. i jest on w zasadzie głównym źródłem niżej przedstawionych informacji.

Podstawową kategorią wyróżnioną w badaniu jest grupa rodzin (gospodarstw rolniczych) . Za takie uznano rodziny, w których osoba udzielająca informacji (jest nią z reguły kierownik gospodarstwa lub osoba mająca decydujący wkład w budżet rodziny) stwierdziła, że gospodarstwo rolne (bez lasów i rybołówstwa) stanowi ich główne źródło dochodu. Pozostałe rodziny, tzn. te, które -- w opinii gospodarującego -- mają pewien dochód z gospodarstwa, ale nie stanowi on głównego źródła utrzymania, określono jako "inne gospodarstwa rolne".

Dochód przyjęty w badaniu zdefiniowano jako dochód dyspozycyjny netto osiągany ze wszystkich źródeł (dochód brutto minus podatki i inne obciążenia) . Na dochody pozarolnicze złożyły się zarobki, własna działalność gospodarcza, świadczenia społeczne i inne dochody.

Wspólne badania dochodów podjęto w Unii znacznie później niż np. badanie zmian strukturalnych w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 817

Spis treści
Zamów abonament