Bez ugody nie udałoby się
Fabryka Maszyn i Urządzeń Agromet-Pionier w Strzelcach Opolskich
Bez ugody nie udałoby się
Agromet-Pionier w Strzelcach Opolskich powoli wychodzi z długów. W ciągu 3 lat fabryce udało się znacznie obniżyć koszty produkcji i bez anagażowania środków finansowych unowocześnić wyroby. Wkrótce zamierza wypuścić dwa nowe kombajny, które pozwolą na zwiększenie sprzedaży i poprawienie wyników finansowych.
Fabryka Maszyn i Urządzeń Agromet-Pionier w Strzelcach Opolskich powstała w 1948 r. Produkuje maszyny dla rolnictwa: m. in. kilka wersji kombajnów do zbioru ziemniaków, maszyny do sadzenia i sortowania ziemniaków. Rocznie wytwarza ich łącznie ok. 2000 sztuk. Do 1989 r. przedsiębiorstwo produkowało ok. 8000 maszyn rocznie, z czego ponad połowa szła na Wschód: do ZSRR, Czechosłowacji i NRD. W kraju odbiorcami Agrometu były głównie PGR, spółdzielnie i rolnicy indywidualni. Po 1990 r. upadające PGR-yi spółdzielnie rolnicze przestały kupować maszyny. W ciągu kilku miesięcy produkcja Agrometu spadła czterokrotnie.
-- Na rynku pojawiło się bardzo dużo maszyn używanych, zapotrzebowanie na nowe było więc mniejsze -- mówi dyrektor ds. marketignu, Wiesław Zatoka. -- Nie funkcjonował jeszcze system kredytowania rolników.
Sprzedażą kombajnów ze Strzelec Opolskich zajmowało się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta