Jak zaksięgować podział zysku lub pokrycie straty
Rozliczenie wyniku finansowego zależy od formy prawnej firmy, jej kondycji finansowej i decyzji wspólników. W spółkach osobowych jest ono prostsze, bo nie płacą one podatku dochodowego
Wynik finansowy spółki prawa handlowego jest wypadkową osiągniętych przez nią przychodów i poniesionych kosztów.
Dodatni wynik finansowy, czyli zysk bilansowy spółka osiąga, gdy uzyskane przez nią przychody są wyższe od poniesionych kosztów.
Jeśli to koszty są wyższe, mamy do czynienia ze stratą. W rachunkowości wyróżniamy:
- wynik na działalności gospodarczej,
- wynik na działalności finansowej,
- straty i zyski nadzwyczajne.
Wynik finansowy brutto na działalności gospodarczej ustalany jest po uwzględnieniu wyniku na działalności finansowej, który ustalamy jako różnicę między przychodami a kosztami finansowymi.
Wynik finansowy brutto uwzględnia też zdarzenia nadzwyczajne. Ostatecznie wynik finansowy brutto pomniejszony o podatek dochodowy lub inne obowiązkowe obciążenia wyniku daje nam wynik finansowy netto.
Nie tylko w bilansie
Wynik finansowy prezentowany jest nie tylko w rachunku zysków i strat (lit. N wariantu porównawczego i lit. R wariantu kalkulacyjnego). Wynik netto (zysk lub strata) jest wykazywany też w pasywach bilansu (w kapitałach własnych). Wynik finansowy jest również punktem wyjścia przy sporządzaniu rachunku przepływów pieniężnych metodą pośrednią.
Poza tym jest prezentowany w zestawieniu zmian w kapitale własnym i omawiany...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta